İSLAMİYET’LE BİRLİKTE KADINA VERİLEN DEĞER

İSLAMİYET’LE BİRLİKTE KADINA VERİLEN DEĞER

Günümüzde bile kadınlarımız hem maddi hem de manevi anlamda bir takım sıkıntılar yaşarken , Hz. Peygamber döneminde kadınlara verilen değerler tebliğimize konu olacaktır.

Cenneti, kadınların ayagının altına seren yüce bir ahlak, edep ve zerafet örnegi olan Hz. Peygamber, her konuda oldugu gibi kadınlık dünyası ve kadın haklarının korunması bakımından da insanlığa rehberlik edecek şekilde gönderilmişti.

İslâm gelmeden önce Roma, Yunan, Hint, Yahudilik, Hristiyanlık ve Cahiliye Dönemi Araplarında oldugu gibi değişik din ve kültürlerde kadın ve aile anlayışı farklı bir şekilde muamele görüyordu. Bu muamelelere temas edildikten sonra bir eş, bir baba ve bir aile reisi olarak Hz. Peygamber’in konu ile ilgili uygulamasına(Sünnet) temas edilecektir. Böylece bir mukayese(karşılaştırma) yapma imkanını elde etmiş olacagız.

Bilindiği gibi İslam, Tevhid inancı ile birlikte insanlar arasında barış, sevgi ve adaleti yerlestirmek üzere gönderilen bir dindir. İnsanlık aleminin bütün fertlerine hitap etmeyi hedef olarak seçen İslam, daha önceki bazı din ve sistemlerde üstün ve şerefli sayılma vasıtası olan ırk, asalet ve cinsiyete baglı bir üstünlük ve ayrıcalığa yer vermez. Bu dinde üstünlük takva ve vazifeleri gerektiği şekilde yerine getirme prensibine baglanmıştır.Bu bakımdan, belli bazı ailelere baglı olmamak, istenilen bir ırktan gelmemek veya kadın olarak yaratılmak ise adalet ve eşitlikten nasibini almamak demekti.Bu sebeple adalat ve eşitliğin uyguanması veya terk edilmesi bu faktörlere göre değişiyordu. Bunun için İslam’dan önceki tarih asırlarında kadın haklarının bir çoğundan mahrum bırakılmıstı.

Bugün bile kadınlarımız hem maddi hem de manevi anlamda sıkıntı yaşarken , Hz. Peygamber döneminde kadınlara saglanan ayrıcalıklara tebliğimizde yer verilecektir.

Anahtar Kelimeler:
, , , ,
Yorumlar

Yazıya yorum yap

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish